Majčino mlijeko vrednije od zlata



Zašto je neophodno da porodilje doje bebe i tako ih snabdevaju svim sastojcima potrebnim za rast i razvoj. Kolostrum se luči pet dana po porođaju, zlatno žute je boje, ima najveću hranljivu vrijednost

Za pravilan rast i razvoj djeteta majčino mlijeko ima presudan značaj. Nije redak slučaj da mnoge žene, među kojima su i poznate ličnosti, doje i duže nego što je uobičajeno. Ovaj način ishrane, zapravo, nema alternativu jer je majčino mlijeko najzdravije i ništa ga ne može zamjeniti.

– Ishrana humanim mlekom na grudima majke je od neprocjenjive važnosti za kompletan razvoj bebe. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje dojenje dokle god ima mlijeka i beba želi da sisa, ne duže od četvrte godine, jer tada već gubi vrijednost. Osim što ovo mlijeko posjeduje apsolutno sve korisne sastojke za pravilan razvoj, dojenjem se uspostavlja i specifična snažna veza između bebe i majke – kaže specijalista pedijatrije, neonatolog primarijus dr Radmila Mileusnić, načelnik Prve srpske banke humanog mlijeka Instituta za neonatologiju.
* Da li se kvalitet majčinog mlijeka mijenja?
– Razlikuje se prvo mlijeko, odmah po rođenju deteta, poznato kao kolostrum. Ovo mljeko se luči pet dana i po svom sastavu i izgledu potpuno se razlikuje od potonjeg. To je “bebino zlato” jer je zlatno žute boje, bogatije je svim korisnim sastojcima i najhranljivije. Beba koja ga dobije, zaključava crijevnu barijeru i sprečava prodor nepoželjnih bakterija. Poslije kolostruma, dolazi prelazno mlijeko u trajanju od 10 do 15 dana, a zatim zrelo mlijeko koje uspostavlja normalan način shrane. Što se tiče kvaliteta, svako mlijeko koje beba dobija dojenjem je korisnije od mliječne formule, jer sadrži imunske faktore, enzime, oligoelemente.
* Šta podrazumeva mliječna formula?
– To je zapravo mlijeko u prahu, koje dopunjava ishranu bebe ili se daje ako majka ne doji. Mliječna formula je prilagođena uzrastu od prvog do šestog meseca i od šestog meseca do godinu dana. Međutim, pravilo koje nalaže SZO je da se isključe svi dodaci ishrani u prvih šest meseci, ukoliko majka ima dovoljno mlijeka. Poslije šest meseci, ako mlijeka nema dovoljno daje se mliječna formula. Ukoliko je beba ranije stavljena na ishranu mliječnom formulom, od četvrtog do šestog meseca ishrana mora biti mješovita. To znači da treba da se uvedu pirinčane i kukuruzne žitarice, obrok od povrća, kašice od voća.

* Kakva je ishrana poslije šestog meseca?
– Između šestog i sedmog mjeseca ubacuju se druge žitarice sa glutenom, raž, ječam, ovas. Veoma je važno da se bebi prvo daju slani obroci. Ukoliko se krene sa slatkim, odbijaće da prihvati slano. Ako se ispolji intolerancija na gluten, onda se pravi dijeta. Kada ne posjeduje enzim za razlaganje glutena, dijeta će ostati doživotna. U prvih godinu dana, bebama ne bi trebalo da se daje hrana koja nadima, kao što je pasulj, kupus, boranija, grašak. Izbjegavaju se i namirnice koje mogu da dovedu do alergije, poput jagoda, citrusnog voća, nekih vrsta riba… Neprerađeno kravlje, ovčje i kozje mlijeko takođe se ne daje prvih 12 meseci. Ali, zato mogu da jedu puter, sireve, namaze. I na vreme bi trebalo uvesti što veći broj namirnica sa kašičicom. Poslije prve godine, dijete jede sve što jedu i ukućani, pod pretpostavkom da mu se to sviđa.
* Ako mu se ne sviđa hrana odraslih?
– Ukoliko mu se nešto ne sviđa, ne treba po svaku cijenu insistirati da to jede. Zapravo, u trenutku kada roditelj vidi da samo hoće da uzima hranu, treba mu davati komadiće. U svakom slučaju, bebe poslije šestog meseca ne bi trebalo na silu hraniti jer to dovodi do toga da djeca kasnije u životu postaju nesamostalna i nesigurna. Oko devetog meseca, kada obično prohoda dete, trebalo bi ga staviti da sjedne dok jede, ako to želi. Beba prvo prohodava bočno, pa zatim napred, nazad. Sve drugo je pogrešno tumačenje roditelja i mučenje za bebu, koja nije spremna da sjedne.
BORBA ZA SVAKU KAP
Ukoliko majka nema mlijeka, dobija iz banke mlijeka. Za osam obroka u toku dana, sprema se po 30 do 80 ml, zavisno od količine kojom banka mlijeka raspolaže. Ovo su vrlo važne neprofitne organizacije, koje se bave prikupljanjem, obradom i distribucijom vitalno važne namirnice. Donorke su majke dojilje, koje imaju višak mlijeka i javljaju se samoinicijativno. Isto se ponašaju i majke prevremeno rođene dece, smještene u Institutu za neonatologiju.
SIROVE NAMIRNICE (NI)SU DOVOLjNE
Iako mnogi smatraju da je ishrana sirovim namirnicama nepotpuna, pedijatrijski protokol navodi da je ovakav princip apsolutno zdrav. Ukoliko su namirnice raznovrsne, deca dobijaju neophodne sastojke za razvoj. U sirovim namirnicama su proteini, i masti, ugljeni hidrati, oligoelementi…
– Uostalom, lako je doći do odgovora šta je ispravno, ako se nasuprot sirovih namirnica stavi piletina prepuna hormona, meso sa antibioticima i drugim nepoželjnim sastojcima, čije prisustvo ne može da se izbegne – kaže sagovornica “Života plus”.
– Majke su nesebične i njihov gest davanja mlijeka predstavlja vrh dobročinstva. U trenutku kada se jave, specijalizovan transportni tim odlazi kod njih i provjerava da li ispunjavaju uslove da bi bile donori. Moraju da budu psihički i fizički zdrave, bez bilo kakve terapije. Ako su tetovirane, od tetovaže mora da prođe šest meseci. Ukoliko su dobile transfuziju, opet mora da prođe pola godine. U krvi ne smije da se nađu virusi. Kada ispune sve uslove, stručni tim ih obučava kako da mlijeko sakupljaju i čuvaju, a potom se ono odnosi u banku, obrađuje, podvrgava bakteriološkim analizama i zamrzava.
Ona napominje da se u banke slije mnogo više mlijeka kada je medijska kampanja, kao što je bila “zlatna” 2012. i 2013. godine.
– Ključna stvar je boriti se za svaku kap majčinog mlijeka, jer je to važno za preživljavanje i izbegavanje različitih oštećenja bebe. Majčino mlijeko drastično smanjuje mogućnost da se dijete razboli i smrtnost. Osim toga, dojenje ne utiče na kvalitet grudi, čega se pribojavaju mnoge žene. Ali o tome bi trebalo da razmisle dame sa silikonima, jer u grudi ugrađuju supstance za koje se još ne zna pouzdano kakve posledice ostavljaju na imunski sistem bebe i kasnije djeteta – ističe ovaj stručnjak.

Izvor: prirodnilijek.com

Nema komentara:

Objavi komentar